Přeskočit na hlavní obsah

20 shades of solitude

Dneska jenom krátký příspěvek. Nedávno jsem dělal "projekt" do výtvarky s názvem 20 shades of solitude, jak asi vidíte v názvu příspěvku. Je to ve stylu prezentace jedné mé fotky, kterou jsem vyfotil v amfiteátru v Hranicích, upravené do dvaceti různých stylů, kódování provedeno v HTML + PHP + jQuery.
A proč je to jako neinteraktivní automatická prezentace, když je to internetová stránka, ptáte se? Protože jde o součást projektu screen saver gallery s letošním tématem Unleashing Screensaver. No... názor na to, jak mi to do tématu zapadá si udělejte sami 😏. A moji práci samotnou můžete zkouknout tady (pokud na to koukáte z mobilu, otočte si ho na šířku).

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Příprava gong fu

Gong fu cha znamená v čínštině něco jako čaj, který byl zkušeně připraven . Zní to dost vznešeně, co? 😁 Nicméně gong fu metoda je tradiční čínská metoda přípravy čaje a je obvykle spojená s menším čajovým obřadem. Říkám "menším", protože ani zdaleka nedosahuje složitosti a délky třeba takového japonského čajového obřadu. Pokud vás úvod navnadil, pojďme se spolu vrhnout na tenhle příšerně dlouhý příspěvek 😉.

Dneska piju... Genmaichu!

Genmaicha (čti genmajča, z jap. doslova čaj s praženou rýží) je japonský zelený čaj, ke kterému je, jak už vypovídá název, přidána pražená rýže v poměru 1:1. Pro čajový základ se běžně používají dvě třídy japonských zelených čajů: sencha nebo bancha. O rozdílu mezi těmito dvěma si řekneme (snad) někdy později. Zdroj: vlastní tvorba Chuť umami, která je přítomna ve velké míře ve všech japonských čajích, které jsem zatím měl možnost ochutnat, je u genmaichi (laskavý čtenář promine mé improvizované skloňování) celkem dost potlačena právě chutí rýže a připomíná spíše popcorn, proto také anglický název pro tento čaj popcorn tea . List Na obrázku vpravo můžeme vidět do jehliček svinuté sytě zelené lístky senchi, příp. banchi, smíchané s hnědou praženou rýží, místy prasklou. Poměr těchto dvou ingrediencí je při míchání ve výrobním procesu skutečně 1:1, ovšem to, jak je čaj namíchaný v konvičce, je už čistě na šikovnosti čajovníka a taky na náhodě 🙂. Ve vůni suchého listu je velmi

Něco "málo" o typech čaje

Na začátek je důležité si uvědomit, že ať už se bavíme o čaji černém, bílém nebo fialovém, vždy jde o keř čajovník čínský  ( Camellia sinensis ), resp. jeho 2 varianty: var. sinensis (tj. většina čínských čajů) a var. assamica (v naprosté většině čaje indické). Jakékoli další rozdíly jsou už pak vytvořeny různým zpracováním čajových lístků.  Jednotlivé čaje dělíme do těchto kategorií podle způsobu zpracování: bílé, zelené, černé/červené, tmavé, žluté (tady je definice dost nejasná a sám jsem ještě ani žádný neochutnal 😶, takže se o nich dál zmiňovat nebudu), oolongy a fialové (ale to je celkem sporné, bo těch moc není 😁). Zdroj:  https://www.wallpaperup.com/1791/Tea_spectrum.html Počkat ještě... ... než začnu dělit čaje do jednotlivých kategorií, měl bych se alespoň nepatrně (a naprosto neodborně - chemie není moje silná stránka) zmínit o oxidaci čaje. Oxidace (často nesprávně označovaná jako fermentace) je důvodem, proč jsou některé čaje černé a některé jenom... trochu