Přeskočit na hlavní obsah

Dneska piju... Genmaichu!

Genmaicha (čti genmajča, z jap. doslova čaj s praženou rýží) je japonský zelený čaj, ke kterému je, jak už vypovídá název, přidána pražená rýže v poměru 1:1. Pro čajový základ se běžně používají dvě třídy japonských zelených čajů: sencha nebo bancha. O rozdílu mezi těmito dvěma si řekneme (snad) někdy později.
Zdroj: vlastní tvorba
Chuť umami, která je přítomna ve velké míře ve všech japonských čajích, které jsem zatím měl možnost ochutnat, je u genmaichi (laskavý čtenář promine mé improvizované skloňování) celkem dost potlačena právě chutí rýže a připomíná spíše popcorn, proto také anglický název pro tento čaj popcorn tea.

List

Na obrázku vpravo můžeme vidět do jehliček svinuté sytě zelené lístky senchi, příp. banchi, smíchané s hnědou praženou rýží, místy prasklou. Poměr těchto dvou ingrediencí je při míchání ve výrobním procesu skutečně 1:1, ovšem to, jak je čaj namíchaný v konvičce, je už čistě na šikovnosti čajovníka a taky na náhodě 🙂. Ve vůni suchého listu je velmi výraznou složkou právě rýže.

Nálev

Barva nálevu je zelenožlutá. Kvůli přidané rýži genmaicha nikdy nedosáhne krásné sytě zelené barvy ostatních japonských čajů, zvláště pak těch, kde je list místy drcený. Pokud bychom této barvy chtěli skutečně dosáhnout, je možné smíchat genmaichu s trochou drceného čaje macha.
Od pohledu i v ústech je nálev viskóznější, hutnější. V chuti jsou kromě tónů rýže cítit i tóny typu vlhká sláma. Dochuť tvoří hořčejší, trpčí tóny a umami. V krku je pak cítit mírná svíravost, která je ale pravděpodobně zapříčiněna způsobem přípravy, ten je pro zelené čaje mírně netypický.

Příprava

Tento čaj není příliš vhodný pro přípravu metodou gong fu (o gong fu metodě určitě v budoucnu něco málo napíšu EDIT: už jsem napsal) kvůli obsahu rýže, která se luhuje pomaleji a při vysokých teplotách a čaj by mezitím zhořknul. Zbývá tedy běžné západní luhování čaje, u kterého doporučuji 8 gramů čaje na 0,5 litru do předehřáté nádobky (jakákoli, která vydrží vysoké teploty a dá se z ní dobře nalévat... pokud máte více konviček, tak samozřejmě můžete použít i konvičku 😉), zalít vodou o teplotě 90 °C a nechat luhovat 1,5 až 2 minuty, poté přelít přes sítko nebo filtr do konvičky. Takto lze připravit až tři nálevy.

Tak... a to byl můj dnešní čaj. Oficiálně první článek na tomto blogu, který by ve výsledku neměl být jenom o čajích, ale třeba i o focení, tvorbě stránek nebo naprosto random věcech, co mě zrovna napadnou. Doufám, že se článek líbil a že se zase u nějakého potkáme.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Něco "málo" o typech čaje

Na začátek je důležité si uvědomit, že ať už se bavíme o čaji černém, bílém nebo fialovém, vždy jde o keř čajovník čínský  ( Camellia sinensis ), resp. jeho 2 varianty: var. sinensis (tj. většina čínských čajů) a var. assamica (v naprosté většině čaje indické). Jakékoli další rozdíly jsou už pak vytvořeny různým zpracováním čajových lístků.  Jednotlivé čaje dělíme do těchto kategorií podle způsobu zpracování: bílé, zelené, černé/červené, tmavé, žluté (tady je definice dost nejasná a sám jsem ještě ani žádný neochutnal 😶, takže se o nich dál zmiňovat nebudu), oolongy a fialové (ale to je celkem sporné, bo těch moc není 😁). Zdroj:  https://www.wallpaperup.com/1791/Tea_spectrum.html Počkat ještě... ... než začnu dělit čaje do jednotlivých kategorií, měl bych se alespoň nepatrně (a naprosto neodborně - chemie není moje silná stránka) zmínit o oxidaci čaje. Oxidace (často nesprávně označovaná jako fermentace) je důvodem, proč jsou některé čaje černé a některé jenom... trochu

Příprava gong fu

Gong fu cha znamená v čínštině něco jako čaj, který byl zkušeně připraven . Zní to dost vznešeně, co? 😁 Nicméně gong fu metoda je tradiční čínská metoda přípravy čaje a je obvykle spojená s menším čajovým obřadem. Říkám "menším", protože ani zdaleka nedosahuje složitosti a délky třeba takového japonského čajového obřadu. Pokud vás úvod navnadil, pojďme se spolu vrhnout na tenhle příšerně dlouhý příspěvek 😉.

20 shades of solitude

Dneska jenom krátký příspěvek. Nedávno jsem dělal "projekt" do výtvarky s názvem 20 shades of solitude , jak asi vidíte v názvu příspěvku. Je to ve stylu prezentace jedné mé fotky, kterou jsem vyfotil v amfiteátru v Hranicích , upravené do dvaceti různých stylů, kódování provedeno v HTML + PHP + jQuery. A proč je to jako neinteraktivní automatická prezentace, když je to internetová stránka, ptáte se? Protože jde o součást projektu screen saver gallery s letošním tématem Unleashing Screensaver. No... názor na to, jak mi to do tématu zapadá si udělejte sami 😏. A moji práci samotnou můžete zkouknout tady  (pokud na to koukáte z mobilu, otočte si ho na šířku).